Tip Line: 574-344-5557 | news57@abc57.com

High school sports weather postponements - Jan. 29

Due to the winter weather, several local high school sports events have been canceled or postponed, including the start of Indiana girls basketball sectional play.

View the list below for schedule changes in the local sports scene for the week of Tuesday 1/29 through Tuesday 2/5.

*List reflects schedule updates as of 7:00 pm Tuesday*

4A Girls Basketball Sectional at Northridge HS

Friday (2/1) 5:30 pm - Northridge vs. Plymouth, followed by Warsaw vs. Elkhart Memorial, followed by Elkhart Central vs. Goshen

Saturday (2/2) 6 pm -  Concord vs. NR/Plymouth winner, followed by Warsaw/Memorial winner vs. Central/Goshen winner

Monday (2/4) 7 pm - Sectional Championship

4A Girls Basketball Sectional at Mishawaka HS

Friday (2/1) 5 pm - Mishawaka vs. SB Riley, followed by SB Saint Joe vs. SB Adams, followed by Penn vs. SB Clay

Saturday (2/2) 6:30 pm - LaPorte vs. Mish/Riley winner, followed by SJ/Adams winner vs. Penn/Clay winner

Monday (2/4) 7 pm - Sectional Championship

3A Girls Basketball Sectional at SB Washington HS

Friday (2/1) 6 pm - New Prairie vs. Jimtown, followed by Glenn vs Culver Academies

Saturday (2/2) 6 pm - Marian vs. NP/Jimtown winner, followed by SB Washington vs. Glenn/Culver winner

Monday (2/4) 7:30 pm - Sectional Championship

3A Girls Basketball Sectional at West Noble HS

Friday (2/1) 6 pm - Wawasee vs. Lakeland, followed by West Noble vs. Fairfield

Saturday (2/2) 6 pm - Tippecanoe Valley vs. Wawasee/Lakeland winner, followed by NorthWood vs. WN/Fairfield winner

Monday (2/4) 7 pm - Sectional Championship

2A Girls Basketball Sectional at Central Noble HS

Friday (2/1) 6 pm - Central Noble vs. Westview, followed by Bremen vs. LaVille

Saturday (2/2) 6 pm - Whitko vs. CN/WV winner, followed by Prairie Heights vs. Bremen/LV winner

Monday (2/4) 7 pm - Sectional Championship

1A Girls Basketball Sectional at Oregon-Davis HS

Friday (2/1) 7 pm - Triton vs. South Central

Saturday (2/2) 6:30 pm - LaCrosse vs. Culver, followed by Argos vs. Oregon-Davis

Monday (2/4) 6:30 pm - SB Career Academy vs. Triton/SC winner, followed by Saturday winners

Tuesday (2/5) 7:30 pm - Sectional Championship

1A Girls Basketball Sectional at Fremont HS

Friday (2/1) 7 pm - Lakeland Christian vs. Fremont

Saturday (2/2) 6 pm - Blackhawk Christian vs. Lakewood Park, followed by Hamilton vs. Bethany Christian

Monday (2/4) 6 pm - Elkhart Christian vs. LC/Fremont winner, followed by Saturday's winners

Tuesday (2/5) 7 pm - Sectional Championship

Share this article:
Save with
Are you sure you want to delete this comment?
Close

0 Comments

Post a comment
Be the first to leave a comment!
Are you sure you want to delete this comment?