Tip Line: 574-344-5557 | news57@abc57.com

Mishawaka wins first Regional championship in girls track; local athletes make State

NOW: Mishawaka wins first Regional championship in girls track; local athletes make State

WARSAW, Ind. - One of the most anticipated meets of the track and field season lived up to the hype on the girls side Tuesday. The Mishawaka girls team won its first-ever Regional Championship with several impressive individual performances. In addition to Mishawaka's team win, athletes from numerous local schools advanced individually to the state finals on June 1st at Indiana University in Bloomington.

See some of the action in the video above, and view more results from the Warsaw Regional Meet below!


WARSAW REGIONAL RESULTS

4x800 Meter Relay

Regional Champion: Penn (Jankowski, Smith, Neal, Marshall) 9:36.13

Advance to State: Mishawaka (Quintana, Ibarra, Young, Beshara) 9:46.72

Advance to State: Wawasee (Mayhew, Palacios, Kryder, Smith) 10:21.88


100 Meter Hurdles

Regional Champion: Rylin Bagarus, Mishawaka 15.57

Advance to State: Makala Pfefferkorn, Northwestern 16.11

Advance to State: Mariah Schaefer, Columbia City 16.14


100 Meter Dash

Regional Champion: Paishence Johnson, Mishawaka 12.58

Advance to State: Claire Pittman, SB Washington 12.87

Advance to State: Carlondrea Petty, Marian 12.98


1600 Meter Run

Regional Champion: Morgan Dyer, Elkhart Memorial 5:12.04

Advance to State: Faith Quintana, Mishawaka 5:17.86

Advance to State: Lillie Oddou, Columbia City 5:18.15


4x100 Meter Relay

Regional Champion: Mishawaka (Jones, Johnson, Udongo, Smith) 49.62

Advance to State: NorthWood (Hartman, Martz, Parisi, Hershberger) 50.10

Advance to State: Elkhart Memorial (Axsom, Nagy, Reeves, Anderson) 50.40


400 Meter Dash

Regional Champion: Jemmia Pennix, Penn 59.36

Advance to State: Laila Nagy, Elkhart Memorial 59.67

Advance to State: Erin Anderson, Culver Girls Academy 1:00.39


300 Meter Hurdles

Regional Champion: Karlee Lehman, Northridge 46.90

Advance to State: Abigail Powell, Triton 47.01

Advance to State: Makala Pfefferkorn, Northwestern 47.07


800 Meter Run

Regional Champion: Marissa Rivera, Culver Girls Academy 2:17.08

Advance to State: Nicole Marshall, Penn 2:20.51

Advance to State: Summer Cooper, Concord 2:21.44


200 Meter Dash

Regional Champion: Paishence Johnson, Mishawaka 25.74

Advance to State: Shelby Heerschop, Northridge 26.17

Advance to State: Mya Reeves, Elkhart Memorial 26.56


3200 Meter Run

Regional Champion: Morgan Dyer, Elkhart Memorial 11:08.67

Advance to State: Ellie Jankowski, Penn 11:12.27

Advance to State: Wini Barnett, Warsaw 11:26.62


4x400 Meter Relay

Regional Champion: Culver Girls Academy (Rivera, Bialek, Rivera, Anderson) 4:03.91

Advance to State: Penn (Marshall, Carrico, Lacognato, Pennix) 4:06.40

Advance to State: Northridge (Sorg, Hoefer, Stoltzfus, Heerschop) 4:07.69


High Jump

Regional Champion: Chloe Bontrager, Fairfield 5-03

Advance to State: Grayson Kilburn, Warsaw 5-02

Advance to State: Claudia Marohn, Plymouth 5-02


Long Jump

Regional Champion: Claire Pittman, SB Washington 17-02.25

Advance to State: Joan Easter, Northwestern 16-08.25

Advance to State: Makala Pfefferkorn, Northwestern 16-04.25


Discus

Regional Champion: Averi Parker, Cass 138-00

Advance to State: Madison Kauffman, Pioneer 121-10

Advance to State: Mia Pulianas, Elkhart Central 115-09


Shot Put

Regional Champion: Alecia Parker, SB Adams 40-03.50

Advance to State: Averi Parker, Cass 39-09.25

Advance to State: Payton Freel, Madison-Grant 39-06.00


Pole Vault

Regional Champion: Jada Parzygnot, Wawasee 11-02

Advance to State: Caitlin Kehler, Warsaw 10-10

Advance to State: Francie Hartnagel, Marian 10-10

Share this article:
Save with
Are you sure you want to delete this comment?
Close

0 Comments

Post a comment
Be the first to leave a comment!
Are you sure you want to delete this comment?